Synagoga „Pod Białym Bocianem”
Na dworze pogoda nie rozpieszcza. Z pewnością zachęca do zwiedzania wnętrz wrocławskich zabytków. Tym razem jedyna czynna we Wrocławiu Synagoga pod Białym Bocianem.
Historia synagogi
To jedyna synagoga jaka zachowała się z dawnego Wrocławia, niestety, najpiękniejsza i największa w ówczesnych Niemczech – Synagoga Na Wygonie (Neue Synagoge in Breslau) – spłonęła w noc kryształową.
Synagoga we Wrocławiu wczoraj i dzis
Synagoga „Pod Białym Bocianem” (Synagoge Zum Weißen Storch in Breslau) projektu wybitnego niemieckiego architekta Carla Ferdinanda Langhansa przetrwała jednak wojenną zawieruchę i do dziś można oglądać jej piękne wnętrza.
Synagoga „Pod Białym Bocianem” (Synagoge Zum Weißen Storch in Breslau) projektu wybitnego niemieckiego architekta Carla Ferdinanda Langhansa przetrwała jednak wojenną zawieruchę i do dziś można oglądać jej piękne wnętrza.
Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie zdewastowały wnętrze synagogi oraz podarły na strzępy znajdujące się w niej zwoje Tory. Jednak ze względu na bliskie sąsiedztwo innych budynków nie została podpalona. I tak ocalała służąc Niemcom podczas II wojny światowej jako warsztat samochodowy i magazyn.
Wnętrze synagogi zapiera dech w piersi, główna sala przepięknie odrestaurowana służy dziś jako sala koncertowa, w piwnicach zachował się szereg tzw. mykiew, zbiorników do obmyć rytualnych i łaźnia.
„Według tradycji żydowskiej z mykwy powinny korzystać kobiety po menstruacji, mężczyźni, zwłaszcza przed postem oraz konwertyci – mówi Marek Mielczarek. – Kąpiel to nie jest zabieg higieniczny. Osoba, która wchodzi do mykwy, musi między innymi usunąć makijaż. Mykwa nie może być zasilana wodą z sieci miejskiej. Wykorzystuje się w niej – jak to określą wyznawcy judaizmu – wodę żywą, czyli pochodzącą ze źródła, studni lub deszczówkę.” (
www.wroclaw.pl)
A skąd taka nazwa? „Pod Białym Bocianem”… wcześniej w miejscu synagogi stała słynna wrocławska oberża pod tą samą nazwą!
Dziś synagogę można zwiedzać codziennie poza sobotą. Na piętrze przygotowano przepiękną wystawę prezentującą historię wrocławskich Żydów. ….święta Teresa Benedykta od Krzyża Edith Stein, noblista Max Born.
Synagoga należy do słynnej wrocławskiej Dzielnicy Czterech Świątyń, w skład której wchodzą również prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy oraz .ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.
Czynna przez cały tydzień za wyjątkiem sobót. Od 11.00 do 17.00.
Koszt biletu to 20-25 zł/os. (2024)
Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/GminaZydowska
PS:
Nie zapominaj,
spacer z przewodnikiem i poznanie miasta na żywo
to największa atrakcja Wrocławia!
Półtorej godziny wystarczy, aby poznać centrum miasta!
Zobacz nasze wszystkie wycieczki na stronie WWW:
Tel. +48 513 946 946
E-Mail kontakt@wroclawcitytour.pl
Licencjonowani przewodnicy Wrocław
0 komentarzy