Dzielnica żydowska we Wrocławiu
Jest takie miejsce we Wrocławiu podobne do krakowskiego Kazimierza. Wrocławska DZIELNICA ŻYDOWSKA to taki Kazimierz w miniaturze – niedaleko Starego Miasta, wciśnięty pomiędzy ulicę P. Włodkowica, św. Antoniego a Promenadę Staromiejską. Wchodząc w wąskie przejście do dzielnicy przy rzeźbie Kryształowej Planety – wkraczamy już do innego świata…
Ten zakątek Wrocławia to miejsce z przepięknie zachowanymi starymi kamienicami, stylowymi lokalami, z Synagogą pod Białym Bocianem i Małą Synagogą (Szul) pośrodku.
To miejsce tętni życiem; festiwale i koncerty; hotele, kawiarenki, restauracje i ogródki… w sezonie zawsze pełno ludzi. Na dziedzińcu pomiędzy dwoma synagogami pod wielkim kasztanowcem jest najtłoczniej…
Historia dzielnicy żydowskiej we Wrocławiu
„Wrocław był pierwszym miastem w granicach dzisiejszej Rzeczypospolitej, w którym oficjalnie istniała gmina żydowska. Pierwsza wzmianka o Żydach mieszkających we Wrocławiu pochodzi z XII wieku, najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu – z 1203 roku.”
Mieszkańcy wczoraj i dziś
„Od XVII stulecia wrocławscy Żydzi zaczęli się osiedlać na obszarze pomiędzy korytami dwóch fos miejskich, w rejonie dzisiejszych ulic Krupniczej, Włodkowica, Św. Antoniego, Kazimierza Wielkiego oraz w okolicach placu handlowego, zwanego niegdyś Żydowskim.“
CIEKAWOSTKA:
Niestety, nie zachowała się największa i najpiękniejsza synagoga dzielnicy żydowskiej „Na Wygonie“ („Neue Synagoge“). Jak wiele innych w Europie spłonęła w Noc Kryształową…
PS:
Nie zapominaj,
spacer z przewodnikiem i poznanie miasta na żywo
to największa atrakcja Wrocławia!
Półtorej godziny wystarczy, aby poznać centrum miasta!
Zobacz nasze wszystkie wycieczki na stronie WWW:
Tel. +48 513 946 946
E-Mail kontakt@wroclawcitytour.pl
Licencjonowani przewodnicy Wrocław
0 komentarzy