Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu
Kościół Św. Klary i Kaplica Św. Jadwigi
Przekraczając progi dawnego żeńskiego klasztoru św. Klary należącego do sióstr Urszulanek – wkraczamy do innego świata. Czas zatrzymał się tutaj wieki temu. To jedyne miejsce we Wrocławiu, które skrywa tajemnicę powstania miasta. To właśnie tutaj leżą pochowani śląscy Piastowie – średniowieczni władcy panujący na Śląsku. A było to jeszcze w XIII wieku! Mało kto pamięta, że historia Wrocławia do XIV wieku – to także historia panowania śląskich Piastów.
Historia Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu
Poważnie zniszczony kościół podczas ostatniej wojny został odbudowany w latach 1968-70. tak, aby przywrócić mu jego historyczną wartość. W południowej części barokowa architektura wnętrza została w pełni zrekonstruowana z odsłonięciem gotyckiej ściany wschodniej z oknem ceglanym i fragmentem żebra sklepiennego. Północną cześć budowli zaprojektowano na Mauzoleum Piastów wrocławskich. Odsłonięto w nim resztki średniowiecznego lica ścian i przykryto stropem żelbetowym na wysokości dawnych sklepień. Oczyszczono również odkryte granitowe detale.
Z ponad 20 grobowców pochowanych tutaj członków rodziny Piastów tylko 3 i to zniszczone zachowały się w 1945 roku. W trakcie prac archeologicznych odnaleziono osiem następnych płyt nagrobnych. Zostały wydobyte z posadzki i z podziemi i zrekonstruowane umieszczone na bocznych ścianach mauzoleum.
W latach 1265 – 1335 spoczęli tutaj: książę Henryk II Biały, Henryk V Gruby i Henryk VI. Ich płyty nagrobne oraz księżniczki Anny fundatorki i regentki ozdobne orłami piastowskimi zapełniają północna ścianę wnętrza mauzoleum. Dekorowane bogatymi płaskorzeźbami płyty księżniczki Anny, Jadwigi i Elżbiety zostały umieszczone na południowej ścianie – cześć z nich umieszczono także w posadzce prezbiterium.
W centralnym miejscu wnętrza znajduje się sarkofag Henryka VI. Leżąca na kamiennej tumbie rzeźba jest wybitnym dziełem sztuki Śląska powstałym w 1350 r. Na wzór wcześniejszego grobowca Henryka Prawego. Figura leżąca w pełnym stroju rycerskim z mieczem w dłoni i tarczą ozdobioną piastowskim orłem śląskim zachowała większość swojej polichromii. Książę przedstawiony w wieku dojrzałym spoczywa w pozie pełnej spokoju i majestatu, zgodnie z przyjętym w średniowieczu zwyczajem zawartą w nim symboliką. Na wprost tumby znajduje się granitowa płyta nagrobna tego samego księcia z piastowskim orłem i napisem: Anno Domini 1335 w noc św. Katarzyny zmarł Jego Wysokość Henryk VI książę Śląska i Pan całego Wrocławia.
Trzy wieki później ostatnia z rodu Piastów – Karolina legnicko-brzeska kazała umieścić tu swoje serce – do dziś spoczywa ono w barokowej wnęce nad wejściem w srebrnej ozdobionej orłami urnie.
Historia Piastów Śląskich – polskie panowanie na Śląsku
Kościół Św. Klary z przylegającą Kaplicą św. Jadwigi został ufundowany przez księżniczkę Annę, wdowę po księciu Henryku II Pobożnym, który zginął pod Legnicą w 1241 r. Fundatorka kościoła była też pierwszą tutaj pochowaną osobą – w ten sposób zapoczątkowując serię grobowców z rodziny Piastów wrocławskiej linii. Linia wrocławska, oprócz jej założyciela Bolesława Wysokiego liczyła sześciu kolejnych Henryków, z których aż trzech spoczęło tutaj.
Po tragicznej śmierci Henryka II Pobożnego władcy całego Śląska – zaczął sie podział całej dzielnicy na drobne księstwa, w tym oddzielne księstwo Wrocław. Henryk VI – ostatni Piast wrocławski zaprosił króla Władysława Łokietka w r. 1323 do Wrocławia i ofiarował mu swoje księstwo przy poparciu mieszczaństwa wrocławskiego. Po odmowie – Henryk VI złożył hołd królowi czeskiemu przekazując księstwo wrocławskie władzom czeskim. Po śmierci Ludwika Jagiellończyka w 1526 wraz z całym Królestwem Czech Śląsk dostał się pod władzę dynastii niemieckich Habsburgów. (przygotowano na podstawie tekstów Urszulanek Unii Rzymskiej)
PS:
Nie zapominaj,
spacer z przewodnikiem i poznanie miasta na żywo
to największa atrakcja Wrocławia!
Półtorej godziny wystarczy, aby poznać centrum miasta!
Zobacz nasze wszystkie wycieczki na stronie WWW:
https://www.wroclawcitytour.pl/wycieczki-po-wroclawiu/
Tel. +48 513 946 946
E-Mail kontakt@wroclawcitytour.pl
Licencjonowani przewodnicy Wrocław
0 komentarzy