PolishGermanEnglishEnglish

Opera Wrocławska od kulis!

sty 24, 2025

Opera Wrocławska 

Nie zawsze można zobaczyć tak dostojne miejsce od kuchni 😉 Zazwyczaj wchodzimy głównymi drzwiami – zostawiamy płaszcz w garderobie i udajemy sie do sali głównej, aby obejrzeć widowisko operowe lub baletowe…

Ale jak wygląda Opera oczami artystów? No właśnie… Zupełnie inaczej – nie mniej oszałamiająco! Zapraszam na wycieczkę po Operze Wrocławskiej od kulis…

Jeszcze 100 lat temu budynek opery tętnił życiem, wewnątrz pracował szewc, krawiec, dekorator, malarz, stolarz, portier i wielu, wielu innych. Dziś niestety wszystko to firmy zewnętrzne – ale i tak ogrom zaplecza technicznego powala na kolana – 70% powierzchni to pomieszczenia niedostępne dla widza!

Historia Opery Wrocławskiej

Tradycje operowe we Wrocławiu – to już początek XVII wieku. Pierwszym słynnym miejscem w mieście był „Ballhaus“ (dom balowy) przy ul. Wita Stwosza. Z biegiem czasu zaczęły w mieście powstawać liczne „teatry muzyczne“. U progu wieku XIX dyrektorem pierwszego teatru miejskiego zostaje Carl Maria von Weber. W 1841 roku powstaje monumentalny jak na tamte czasy gmach dzisiejszej Opery Wrocławskiej – Wrocławki Teatr Operowy w klasycystycznym stylu według projektu Carla Ferdinanda Landhausa z widownią na 1600 miejsc!

Wnętrze Opery zapiera dech w piersi – przetrwała większość oryginalnych XIX-wiecznych zdobień. Sercem budynku jest potężna sala widowiskowa o powierzchni 550 m² z Salonikiem Cesarskim i w stylu empire a także Foyer z pięcioma kryształowymi żyrandolami i widokiem na miasto. Do wykonania złotych zdobień wykorzystano prawie 2 kilo 23-karatowego kruszcu!

Na scenie Opery gościło wielu znakomitych artystów, wymienić można tu Richarda Wagnera, Richarda Straussa, Niccolò Paganinirego, Ferenca Liszta i Henryka Wieniawskiego.

CIEKAWOSTKA: Opera Wrocławska przetrwała działania wojenne i oblężenie Festung Breslau bez większego szwanku. Po roku 1945 z elewacji budynku ściągnięto kamienne popiersia Beethovena, Goethego, Mozarta i Schillera i skuto freski Schmidta z zewnętrznej ściany budynku a we wnętrzu przemalowano w herbie nad sceną niemieckiego orła na polskiego.

CIEKAWOSTKA: Budynek Opery we Wrocławiu to prawdziwy majstersztyk myśli technicznej – posiada potężną kilkutonową kurtynę przeciwpożarową a pod poziomem ziemi znajduje się gigantyczna winda – podnośnik sceniczny, który jest wykorzystywany do transportu rekwizytów i scenografii.

Zapraszam na wirtualną wycieczkę! 

 
PS:
Nie zapominaj,
spacer z przewodnikiem i poznanie miasta na żywo
to największa atrakcja Wrocławia!
Półtorej godziny wystarczy, aby poznać centrum miasta!
Zobacz nasze wszystkie wycieczki na stronie WWW:
Tel. +48 513 946 946
E-Mail kontakt@wroclawcitytour.pl
Licencjonowani przewodnicy Wrocław

0 komentarzy

Zobacz też

wszystkie wpisy

Wyróżnienie od Prezydenta Wrocławia

Wyróżnienie od Prezydenta Wrocławia

Wyróżnienie od Prezydenta Wrocławia W dniu 31.01.24 otrzymaliśmy z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia wyróżnienie za naszą prace na rzecz rozwoju turystyki w mieście.   Panie Prezydencie, bardzo dziękujemy za wyróżnienie i podziękowanie. WroclawCityTour.pl  ...

czytaj dalej
VOUCHER na wycieczkę po Wrocławiu

VOUCHER na wycieczkę po Wrocławiu

VOUCHER prezentowy na wycieczkę po Wrocławiu!   Jeśli planujesz pomysłowy PREZENT dla najbliższych to mamy coś dla Ciebie VOUCHER na jedną z naszych wycieczek po Wrocławiu. Wybór ogromny. Każda wycieczkę oferujemy jako prezent w formie VOUCHERA. 👉 Wybierz...

czytaj dalej
Enusią po Wrocławiu

Enusią po Wrocławiu

Wycieczka tramwajem zabytkowym po Wrocławiu (Konstal N) Dla wszystkich, którzy lubią czar dawnych tramwajów zabytkowych. Przejazd po Wrocławiu słynną N-ką z lat 60-tych. Kultowy polski tramwaj produkowany przez zakłady Konstal w Chorzowie. Był to pierwszy powojenny...

czytaj dalej