Opera Wrocławska
Nie zawsze można zobaczyć tak dostojne miejsce od kuchni 😉 Zazwyczaj wchodzimy głównymi drzwiami – zostawiamy płaszcz w garderobie i udajemy sie do sali głównej, aby obejrzeć widowisko operowe lub baletowe…
Ale jak wygląda Opera oczami artystów? No właśnie… Zupełnie inaczej – nie mniej oszałamiająco! Zapraszam na wycieczkę po Operze Wrocławskiej od kulis…
Jeszcze 100 lat temu budynek opery tętnił życiem, wewnątrz pracował szewc, krawiec, dekorator, malarz, stolarz, portier i wielu, wielu innych. Dziś niestety wszystko to firmy zewnętrzne – ale i tak ogrom zaplecza technicznego powala na kolana – 70% powierzchni to pomieszczenia niedostępne dla widza!
Historia Opery Wrocławskiej
Tradycje operowe we Wrocławiu – to już początek XVII wieku. Pierwszym słynnym miejscem w mieście był „Ballhaus“ (dom balowy) przy ul. Wita Stwosza. Z biegiem czasu zaczęły w mieście powstawać liczne „teatry muzyczne“. U progu wieku XIX dyrektorem pierwszego teatru miejskiego zostaje Carl Maria von Weber. W 1841 roku powstaje monumentalny jak na tamte czasy gmach dzisiejszej Opery Wrocławskiej – Wrocławki Teatr Operowy w klasycystycznym stylu według projektu Carla Ferdinanda Landhausa z widownią na 1600 miejsc!
Wnętrze Opery zapiera dech w piersi – przetrwała większość oryginalnych XIX-wiecznych zdobień. Sercem budynku jest potężna sala widowiskowa o powierzchni 550 m² z Salonikiem Cesarskim i w stylu empire a także Foyer z pięcioma kryształowymi żyrandolami i widokiem na miasto. Do wykonania złotych zdobień wykorzystano prawie 2 kilo 23-karatowego kruszcu!
Na scenie Opery gościło wielu znakomitych artystów, wymienić można tu Richarda Wagnera, Richarda Straussa, Niccolò Paganinirego, Ferenca Liszta i Henryka Wieniawskiego.
CIEKAWOSTKA: Opera Wrocławska przetrwała działania wojenne i oblężenie Festung Breslau bez większego szwanku. Po roku 1945 z elewacji budynku ściągnięto kamienne popiersia Beethovena, Goethego, Mozarta i Schillera i skuto freski Schmidta z zewnętrznej ściany budynku a we wnętrzu przemalowano w herbie nad sceną niemieckiego orła na polskiego.
CIEKAWOSTKA: Budynek Opery we Wrocławiu to prawdziwy majstersztyk myśli technicznej – posiada potężną kilkutonową kurtynę przeciwpożarową a pod poziomem ziemi znajduje się gigantyczna winda – podnośnik sceniczny, który jest wykorzystywany do transportu rekwizytów i scenografii.
Zapraszam na wirtualną wycieczkę!
0 komentarzy