Średniowieczna apteka przy Kurzym Targu 4
Niesamowite miejsce w centrum wrocławskiego Starego Miasta w XIII-wiecznej „Kamienicy pod Podwójnym Złotym Orłem“ przy Kurzym Targu 4 (org. niem. Apotheke zum doppelten goldenen Adler Hintermarkt 4).
To dawna „ŚREDNIOWIECZNA APTEKA“ i „DOM ŚLASKIEGO APTEKARZA“, pięknie odrestaurowane wnętrza i oryginalne meble z XVIII wieku.
Kamienica z pięknym złotym herbem Habsburgów mieszcząca dawną aptekę wraz z mieszkaniem aptekarza została pieczołowicie odrestaurowana – na czterech piętrach łącznie z piwnicą w zabytkowych wnętrzach rozlokowało się Muzeum Farmacji.
Muzeum Farmacji we Wrocławiu
Prezentuje bogatą historię medycyny, farmacji i aptekarstwa, prezentując eksponaty począwszy od „pracowni alchemicznej“ w piwnicy, poprzez „renesansową aptekę“ na parterze do ziołolecznictwa, lekarstw i urządzeń do produkcji leków na wyższych piętrach.
„Warto podkreślić, że kamieniczka, w której obecnie znajduje się muzeum jest jedynym w Polsce zachowanym obiektem architektonicznym utrzymanym w stylu renesansowo-klasycystycznym i jedynym w kraju obiektem, w którym od II poł. XIII w. do początku lat 50. XX w. bez przerwy funkcjonowała APTEKA a budynek był własnością aptekarza.“ (źródło: www.umw.edu.pl)
Śląski Dom Aptekarza
Pierwsze wzmianki o tym pięknym budynku pochodzą już z XIII wieku! Zadziwiające jest, ze apteka znajdująca się tutaj działała nieprzerwanie aż do roku 1951! Niestety, w późniejszych latach zapomniana przez miasto kamienica z apteką pomału popadała w ruinę… Dopiero w latach 90 właścicielem kamienicy została Akademia Medyczna we Wrocławiu.
Na przestrzeni wieków apteka wielokrotnie zmieniała właścicieli i nosiła różne nazwy. Wzmianki w miejskich dokumentach wskazują na częstą zmianę aptekarzy, począwszy od roku 1350 aż do 1945, kiedy to Polak Józef Kozak przejmuje ją w posiadanie.
CIEKAWOSTKA:
„Według prof. J. Harasimowicza, kamieniczka ta to najlepiej na Dolnym Śląsku zachowany przykład wczesnorenesansowej kamienicy mieszczańskiej.“ We wnętrzach zachowały się oryginalne elementy architektoniczne z XVI wieku: w piwnicy i na parterze sklepienia kolebkowe a na wyższych piętrach stropy kasetonowe z połowy XVI wieku! Trzeba zobaczyć!
0 komentarzy