Fontanna MIŚ na Rynku
Niedźwiadek malajski, rzeźba misia na wrocławskim Rynku
Historia wrocławskiego misia na Rynku
„Proszę państwa oto miś!“ …miś nietypowy – niedźwiadek malajski. Stoi sobie na Rynku we Wrocławiu. Przy Starym Ratuszu. Przy wejściu do restauracji Piwnica Świdnicka.
Ale co to za miś?
To młody niedźwiadek malajski – fontanna miejska. (niem. Bärenbrunnen/Bär am Rathaus) Oryginał powstał w 1902 roku według projektu berlińskiego rzeźbiarza Ernsta Moritza Geygera – ustawiony przy południowej ścianie Starego Ratusza. Pierwotnie z długiego zakręconego języka tryskała woda a każdy z przechodniów mógł skorzystać z zawieszonego na języku kubka i ugasić pragnienie. Niestety, kubek nie przetrwał. Nawet oryginalny miś nie dotrwał do dziś, zaginął gdzieś krótko po wojnie w 1945 r… Dzisiejsza wersja misia to rzeźba–replika ufundowana w roku 1998 przez Browary Piast.
W przypadku oryginalnego niemieckiego niedźwiadka, który stał tu do roku 1945 – na szyi misia znajdowała sie metalowa opaska z kółkiem – kiedy pociągnęło sie za uchwyt – z nosa misia tryskała woda. Do lewej łapy misia przymocowane były łańcuszkami dwa metalowe kubki do picia wody. Pierwotnie miś – fontanna stał nieco dalej od restauracji Piwnica Świdnicka, w roku 1998 przesunięto misę fontanny bliżej wejścia. Współczesna polska kopia misia wykonana przez wrocławskiego rzeźbiarza p. Ryszarda Zamorskiego nieco różni się od oryginału – miś został trochę odmłodzony i wyszczuplony 😉
Dwa misie, dwóch twórców, niemiecki – Ernst Moritz Geyger (1861-1941, rzeźbiarz, grafik, malarz i rytownik, twórca „Łucznika” w parku pałacu Sanssouci w Poczdamie oraz pomnik byka w Humboldthain w Berlinie) i polski – Ryszard Zamorski (1940-2008, wrocławski rzeźbiarz, twórca rzeźby plenerowej „Oczekiwanie” we Wrocławiu, fontanny „Siedząca” w Wałbrzychu i ceramicznego niedźwiedzia w Berlinie!)
Piękne! Taka niemiecko-polska historia.
A dlaczego piszemy o niedźwiadku? To właśnie tutaj rozpoczynamy nasze wycieczki po Wrocławiu!
0 komentarzy