Ostrów Tumski we Wrocławiu
Jest takie miejsce we Wrocławiu gdzie czas zatrzymał sie kilkaset lat temu… Gotycki Ostrów Tumski zachwyca swoim klimatem a średniowieczny charakter tego miejsca podkreślają liczne zabytki, kościoły, muzea, pomniki i malownicze uliczki dookoła Katedry o zmroku rozświetlane przez miejscowego latarnika.
Średniowieczna dzielnica Wrocławia
Przechodząc przez zabytkowy Most Tumski łączący Wyspę Katedralną z reszta miasta – wkraczamy do innego świata… Miejsca nasiąkniętego historią. W każdym zakątku czai sie coś tajemniczego. Samo położenie Ostrowa nadaje mu malowniczy charakter – otoczony rzeką Odrą od południa, z licznymi przystaniami statków pasażerskich przy Moście Tumskim a Ogrodem Botanicznym od strony północnej.
Historia Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu
Ostrów Tumski to najstarsza zabytkowa cześć Wrocławia powstała niegdyś na wyspie pomiędzy rzeką Odrą i Oławą! Najstarszymi świątyniami są dwa kościółki romańskie, kościół św. Marcina i św. Idziego z XIII w. W 1315 roku cała Wyspa Katedralna została sprzedana władzom kościelnym i tak też zostało do dziś.
A co robi we wschodniej wieży Katedry wmurowana kamienna głowa mężczyzny? To bohater jednej z licznych legend związanych z Ostrowem. Najlepiej poznać tą historię i dawną wyspę z przewodnikiem 😉
CIEKAWOSTKA:
Chwilowymi mieszkańcami Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu byli Mikołaj Kopernik (1503–1538) i Giacomo Casanova (1766)!
0 komentarzy