Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
W tym dniu odwiedzamy nowootwarte we Wrocławiu muzeum sztuki współczesnej znajdujące się w odrestaurowanym historycznym Pawilonie Czterech Kopuł.
Historia Pawilonu Czterech Kopuł
Budowę zrealizowała, według projektu Hansa Poelziga firma Schlesische Beton Baugesellschaft pomiędzy sierpniem 1912 a lutym 1913. Na wewnętrznym dziedzińcu Pawilonu znajdowała się fontanna z rzeźbą projektu wrocławskiego rzeźbiarza, profesora Roberta bednorza przedstawiającą grecką boginię Atenę . W Pawilonie Czterech Kopuł w terminie od 20 maja do 26 października publiczność mogła zwiedzać wystawę historyczną. W 56 pomieszczeniach zaprezentowano historię wojen, bitew wraz ze zwycięską pod Lipskiem oraz ważnych postaci. W największej Kopule Północnej umieszczono część poświęconą historii Wrocławia podczas wojen napoleońskich wraz z oryginałem odezwy Fryderyka Wilhelma III z 1813 An Mein Volk (Do mojego ludu), która wzywała do walki z Napoleonem.
Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu
Od roku 2006 pawilon znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Został na nią wpisany razem z sąsiadującą Halą Stulecia. Obecnie w pawilonie znajduje się oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Współczesnej. W odrestaurowanym historycznym gmachu prezentowana jest kolekcja polskiej sztuki współczesnej z dziełami najwybitniejszych twórców II połowy XX wieku i początków naszego stulecia. Na ekspozycji znajdują się dzieła m.in.: Magdaleny Abakanowicz.
Wejście do budynku jest imponujące! Wnętrze robi wrażenie! Jasne, gustownie urządzone wnętrza przyciągają wzrok i robią wrażenie swoim monumentalizmem. Nowoczesna garderoba wyposażona we wszystkie najnowsze zdobycze techniki… po prawej stronie pod potężną kopułą – księgarnia z wydawnictwami poświęconymi sztuce i architekturze, na wprost – wejście na ogromny zadaszony dziedziniec z kawiarnią. Nowoczesne i designerskie meble i zestawy wypoczynkowe zachęcają do odpoczynku przy wrocławskiej kawie z palarni Etno Cafe. Z dziedzińca możemy już swobodnie zwiedzać poszczególne pawilony ze zbiorami sztuki współczesnej.
Galeria czynna od wtorku do niedzieli. Na miejscu możliwość wypożyczenia przewodników audioguide.
Więcej informacji: https://mnwr.pl/category/oddzialy/pawilon-czterech-kopul/
Ceny biletów na wystawę stałą (2022)
normalny: 20 zł,
ulgowy: 15 zl,
rodzinny: 15 zł/os.,
grupowy: 10 zł/os
0 komentarzy